2009 Fall Celebration Run
Presented by OTCM
Sunday, September 27, 2009
Alton Baker Park – Eugene, Oregon
8K / 5K
8K Results
Place Name Age S Div/Tot Div City St Time Pace
===== ===================== === = ======== ====== ============= == ======= =====
1 Mike Blackmore 47 M 1/4 M4549 Eugene OR 26:42 5:23
2 David Gilroy 42 M 1/2 M4044 Vancouver WA 27:35 5:33
3 Chuck Coats 50 M 1/1 M5054 Sherwood OR 27:52 5:37
4 Mercy Ray 28 F 1/4 F2529 Medford OR 30:55 6:14
5 Bob Coll 48 M 2/4 M4549 Eugene OR 31:22 6:19
6 Joe Taylor 59 M 1/1 M5559 Eugene OR 33:15 6:42
7 Suzanne Ray 57 F 1/4 F5559 Medford OR 33:20 6:43
8 Beth Armstrong 42 F 1/1 F4044 McMinnville OR 33:26 6:44
9 Brent Halse 45 M 3/4 M4549 Roseburg OR 34:14 6:54
10 Robin Vesey 56 F 2/4 F5559 Portland OR 35:05 7:04
11 Trisha Kluge 49 F 1/3 F4549 Eugene OR 35:16 7:06
12 Kathy Ward 51 F 1/5 F5054 Klamath Falls OR 35:28 7:08
13 Jeanette Groesz 59 F 3/4 F5559 Redmond OR 35:31 7:09
14 Tom Munkres 66 M 1/6 M6569 Eugene OR 35:53 7:13
15 Tom Pattee 43 M 2/2 M4044 Springfield OR 36:05 7:16
16 Dennis Staples 67 M 2/6 M6569 Cottage Grove OR 36:24 7:20
17 Seth Betsy 51 F 2/5 F5054 Dallas OR 36:36 7:22
18 Sharon Rogers 48 F 2/3 F4549 Noti OR 37:03 7:28
19 Michael Holcomb 49 M 4/4 M4549 Portland OR 37:18 7:31
20 Kristina Payne 39 F 1/9 F3539 Eugene OR 37:22 7:31
21 Celeste Kuta 52 F 3/5 F5054 Eugene OR 38:10 7:41
22 David Wilkins 66 M 3/6 M6569 Eugene OR 38:45 7:48
23 Allan Kluber 65 M 4/6 M6569 Eugene OR 39:20 7:55
24 Summer Cross 32 F 1/7 F3034 39:35 7:58
25 Jennifer Stadstad 34 F 2/7 F3034 Albany OR 40:00 8:03
26 Stephanie Crist 37 F 2/9 F3539 Springfield OR 40:08 8:05
27 Lisa Payne 17 F 1/1 F1519 Eugene OR 40:27 8:09
28 Jack Anderson 68 M 5/6 M6569 Eugene OR 40:33 8:10
29 Jaime Rae Johnson 33 F 3/7 F3034 Eugene OR 40:47 8:13
30 Jean Rand 60 F 1/2 F6064 Eugene OR 40:53 8:14
31 Ines Bugert 22 F 1/2 F2024 Eugene OR 41:29 8:21
32 Peggy Hastings 52 F 4/5 F5054 Eugene OR 42:58 8:39
33 Alisa Laird 37 F 3/9 F3539 Eugene OR 43:01 8:40
34 Yolanda Gallagher 65 F 1/2 F6569 New Providenc NJ 43:10 8:41
35 Carolyn Mahrer 37 F 4/9 F3539 Eugene OR 43:20 8:43
36 Eileen Holzman 65 F 2/2 F6569 Troutdale OR 43:32 8:46
37 Richard Barnes 37 M 1/1 M3539 Springfield OR 44:09 8:53
38 Jim Lawson 73 M 1/1 M7074 Bandon OR 45:55 9:15
39 Dave Harrison 80 M 1/1 M8099 Vancouver WA 46:29 9:22
40 Nicole Stapleton 24 F 2/2 F2024 Eugene OR 46:32 9:22
41 Michelle Gunther 25 F 2/4 F2529 Eugene OR 46:33 9:22
42 Erika Mittge 31 F 4/7 F3034 Eugene OR 47:47 9:37
43 Keri Boehringer-Lut 39 F 5/9 F3539 Eugene OR 48:23 9:44
44 Jerusha Simmons 37 F 6/9 F3539 Eugene OR 48:23 9:44
45 Rena Dunbar 37 F 7/9 F3539 Eugene OR 48:24 9:44
46 Annie Chan 58 F 4/4 F5559 Albany OR 50:21 10:08
47 Jane Dods 73 F 1/2 F7074 Springfield OR 50:35 10:11
48 Emily Swan 26 F 3/4 F2529 Eugene OR 50:40 10:12
49 Leslie Kent 31 F 5/7 F3034 Eugene OR 50:41 10:12
50 Katie Staples 62 F 2/2 F6064 Cottage Graov OR 51:41 10:24
51 Michelle Sharp 39 F 8/9 F3539 Eugene OR 51:42 10:24
52 Art Dietz 75 M 1/1 M7579 Eugene OR 52:00 10:28
53 Cheryl Rainville 34 F 6/7 F3034 Myrtle Creek OR 52:21 10:32
54 Mellisa Blankenship 35 F 9/9 F3539 Myrtle Creek OR 52:51 10:38
55 Suzi MacLeod 75 F 1/1 F7579 Bend OR 53:24 10:45
56 Nichole Beebe 25 F 4/4 F2529 Springfield OR 58:18 11:44
57 Rebekah Insko 32 F 7/7 F3034 Eugene OR 58:19 11:44
58 Robert Brokaw 68 M 6/6 M6569 Eugene OR 1:01:55 12:28
59 Suzanne Pritchard 48 F 3/3 F4549 Eugene OR 1:01:55 12:28
60 Audrey Pearn 70 F 2/2 F7074 Florence OR 1:12:23 14:34
61 Valerie Farris 50 F 5/5 F5054 Salem OR 1:20:16 16:09
8K Awards
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Mercy Ray 28 Medford OR 30:55 6:14
2 Suzanne Ray 57 Medford OR 33:20 6:43
3 Beth Armstrong 42 McMinnville OR 33:26 6:44
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Mike Blackmore 47 Eugene OR 26:42 5:23
2 David Gilroy 42 Vancouver WA 27:35 5:33
3 Chuck Coats 50 Sherwood OR 27:52 5:37
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
1 306 Lisa Payne 8 17 Eugene OR 40:27 8:09
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
1 333 Ines Bugert 8 22 Eugene OR 41:29 8:21
2 319 Nicole Stapleton 8 24 Eugene OR 46:32 9:22
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 354 Mercy Ray 8 28 Medford OR 30:55 6:14
2 278 Michelle Gunther 8 25 Eugene OR 46:33 9:22
3 332 Emily Swan 8 26 Eugene OR 50:40 10:12
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 366 Summer Cross 8 32 39:35 7:58
2 316 Jennifer Stadstad 8 34 Albany OR 40:00 8:03
3 290 Jaime Rae Johnson 8 33 Eugene OR 40:47 8:13
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 311 Richard Barnes 8 37 Springfield OR 44:09 8:53
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 305 Kristina Payne 8 39 Eugene OR 37:22 7:31
2 267 Stephanie Crist 8 37 Springfield OR 40:08 8:05
3 293 Alisa Laird 8 37 Eugene OR 43:01 8:40
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 275 David Gilroy 8 42 Vancouver WA 27:35 5:33
2 367 Tom Pattee 8 43 Springfield OR 36:05 7:16
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 252 Beth Armstrong 8 42 McMinnville OR 33:26 6:44
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 346 Mike Blackmore 8 47 Eugene OR 26:42 5:23
2 260 Bob Coll 8 48 Eugene OR 31:22 6:19
3 261 Brent Halse 8 45 Roseburg OR 34:14 6:54
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 291 Trisha Kluge 8 49 Eugene OR 35:16 7:06
2 315 Sharon Rogers 8 48 Noti OR 37:03 7:28
3 308 Suzanne Pritchard 8 48 Eugene OR 1:01:55 12:28
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 263 Chuck Coats 8 50 Sherwood OR 27:52 5:37
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 328 Kathy Ward 8 51 Klamath Falls OR 35:28 7:08
2 257 Seth Betsy 8 51 Dallas OR 36:36 7:22
3 334 Celeste Kuta 8 52 Eugene OR 38:10 7:41
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 320 Joe Taylor 8 59 Eugene OR 33:15 6:42
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 356 Suzanne Ray 8 57 Medford OR 33:20 6:43
2 352 Robin Vesey 8 56 Portland OR 35:05 7:04
3 287 Jeanette Groesz 8 59 Redmond OR 35:31 7:09
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
1 286 Jean Rand 8 60 Eugene OR 40:53 8:14
2 318 Katie Staples 8 62 Cottage Graove OR 51:41 10:24
MALE AGE GROUP: 65 - 69
1 321 Tom Munkres 8 66 Eugene OR 35:53 7:13
2 317 Dennis Staples 8 67 Cottage Grove OR 36:24 7:20
3 269 David Wilkins 8 66 Eugene OR 38:45 7:48
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
1 274 Yolanda Gallagher 8 65 New Providence NJ 43:10 8:41
2 351 Eileen Holzman 8 65 Troutdale OR 43:32 8:46
MALE AGE GROUP: 70 - 74
1 327 Jim Lawson 8 73 Bandon OR 45:55 9:15
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
1 285 Jane Dods 8 73 Springfield OR 50:35 10:11
2 254 Audrey Pearn 8 70 Florence OR 1:12:23 14:34
MALE AGE GROUP: 75 - 79
1 350 Art Dietz 8 75 Eugene OR 52:00 10:28
FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
1 294 Suzi MacLeod 8 75 Bend OR 53:24 10:45
MALE AGE GROUP: 80 - 99
1 268 Dave Harrison 8 80 Vancouver WA 46:29 9:22
5K Run Results
Place Name Age S Div/Tot Div City St Time Pace
===== ===================== === = ======== ====== ============= == ======= =====
1 Jeff Sather 30 M 1/2 M3034 Eugene OR 16:18 5:15
2 Byrke Beller 41 M 1/1 M4044 Eugene OR 18:10 5:51
3 Richard Clark 55 M 1/1 M5559 Eugene OR 19:41 6:20
4 Gene Mowery 51 M 1/1 M5054 Eugene OR 20:04 6:28
5 Terry Bradetich 49 M 1/1 M4549 Springfield OR 21:34 6:57
6 Melanie Neilitz 35 F 1/2 F3539 Eugene OR 21:50 7:02
7 Linda Graetner 46 F 1/2 F4549 Eugene OR 22:21 7:12
8 Shelley Elliott 44 F 1/2 F4044 Springfield OR 23:22 7:32
9 Rachel Weaver 19 F 1/1 F1519 Eugene OR 24:32 7:54
10 Christopher Maher 31 M 2/2 M3034 Cottage Grove OR 25:21 8:10
11 Robert Jones 65 M 1/2 M6569 Eugene OR 26:07 8:25
12 Amissa Giddens 27 F 1/4 F2529 Eugene OR 27:32 8:52
13 Hollis Gunter 65 M 2/2 M6569 Eugene OR 27:55 9:00
14 Kathy Schwartz 51 F 1/1 F5054 Springfield OR 28:19 9:07
15 Loi Heldt 48 F 2/2 F4549 Eugene OR 29:10 9:24
16 Rebecca Mitchell 55 F 1/4 F5559 Eugene OR 29:32 9:31
17 Bob Golly 74 M 1/1 M7074 Eugene OR 29:49 9:36
18 Nicholas Spencer 26 M 1/1 M2529 Eugene OR 29:58 9:39
19 Gwen Giddens 24 F 1/1 F2024 Eugene OR 31:16 10:04
20 Lisa Mick Shimizu 26 F 2/4 F2529 Eugene OR 32:58 10:37
21 Ann Knudsen 57 F 2/4 F5559 Eugene OR 32:59 10:37
22 Mary Caldwell 57 F 3/4 F5559 Portland OR 33:59 10:57
23 Nicole Butler 28 F 3/4 F2529 Eugene OR 34:34 11:08
24 Mary Arpaia 36 F 2/2 F3539 Eugene OR 35:24 11:24
25 Karen Thorn 44 F 2/2 F4044 Junction City OR 35:50 11:32
26 Michelle Johnson 56 F 4/4 F5559 Eugene OR 36:00 11:36
27 Amanda Maher 29 F 4/4 F2529 Cottage Grove OR 47:16 15:13
5K Run Awards
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Melanie Neilitz 35 Eugene OR 21:50 7:02
2 Linda Graetner 46 Eugene OR 22:21 7:12
3 Shelley Elliott 44 Springfield OR 23:22 7:32
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Jeff Sather 30 Eugene OR 16:18 5:15
2 Byrke Beller 41 Eugene OR 18:10 5:51
3 Richard Clark 55 Eugene OR 19:41 6:20
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
1 309 Rachel Weaver 5 19 Eugene OR 24:32 7:54
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
1 279 Gwen Giddens 5 24 Eugene OR 31:16 10:04
MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 304 Nicholas Spencer 5 26 Eugene OR 29:58 9:39
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 249 Amissa Giddens 5 27 Eugene OR 27:32 8:52
2 301 Lisa Mick Shimizu 5 26 Eugene OR 32:58 10:37
3 373 Nicole Butler 5 28 Eugene OR 34:34 11:08
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 363 Jeff Sather 5 30 Eugene OR 16:18 5:15
2 296 Christopher Maher 5 31 Cottage Grove OR 25:21 8:10
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 353 Melanie Neilitz 5 35 Eugene OR 21:50 7:02
2 253 Mary Arpaia 5 36 Eugene OR 35:24 11:24
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 256 Byrke Beller 5 41 Eugene OR 18:10 5:51
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 270 Shelley Elliott 5 44 Springfield OR 23:22 7:32
2 345 Karen Thorn 5 44 Junction City OR 35:50 11:32
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 359 Terry Bradetich 5 49 Springfield OR 21:34 6:57
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 360 Linda Graetner 5 46 Eugene OR 22:21 7:12
2 283 Loi Heldt 5 48 Eugene OR 29:10 9:24
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 362 Gene Mowery 5 51 Eugene OR 20:04 6:28
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 314 Kathy Schwartz 5 51 Springfield OR 28:19 9:07
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 369 Richard Clark 5 55 Eugene OR 19:41 6:20
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 357 Rebecca Mitchell 5 55 Eugene OR 29:32 9:31
2 292 Ann Knudsen 5 57 Eugene OR 32:59 10:37
3 262 Mary Caldwell 5 57 Portland OR 33:59 10:57
MALE AGE GROUP: 65 - 69
1 313 Robert Jones 5 65 Eugene OR 26:07 8:25
2 361 Hollis Gunter 5 65 Eugene OR 27:55 9:00
MALE AGE GROUP: 70 - 74
1 276 Bob Golly 5 74 Eugene OR 29:49 9:36
5K Walk Results
Place Name Age S Div/Tot Div City St Time Pace
===== ===================== === = ======== ====== ============= == ======= =====
1 Kalyla Moniz 21 F 1/1 F2024 Springfield OR 35:23 11:24
2 Bruce Heldt 58 M 1/1 M5559 Eugene OR 36:54 11:53
3 Becky Chineworth 57 F 1/4 F5559 Eugene OR 42:12 13:35
4 Sally McCabe 59 F 2/4 F5559 Pleasant Hill OR 42:24 13:39
5 Deana Hadley 47 F 1/1 F4549 Springfield OR 51:15 16:30
6 Cris Bisch 59 F 3/4 F5559 Lorane OR 52:34 16:56
7 Cliff Bisch 63 M 1/1 M6064 Lorane OR 52:41 16:58
8 Carol Golly 58 F 4/4 F5559 Eugene OR 56:32 18:12